STK-1 ELEKTRODISTRIBUTIVNA POSTROJENjA I VODOVI
Predsednik komisije:
Dr Dragoslav Perić, EMS, Beograd
Nastaviti sa publikovanjem i stavljanjem na uvid široj stručnoj javnosti novih tehničkih rešenja za opremu za elektrodistributivna postrojenja i vodove.
- Podsticati razvoj novih softverskih rešenja za planiranje i projektovanje elektrodistributivnih postrojenja i vodova.
- Pristupiti preispitivanju korišćenja sadašnjih tipskih preseka kablovskih vodova tipa XHE 49-A u elektrodistributivnoj mreži 10 kV i 20 kV. Kod planiranja elektrodistributivne mreže, gde se predviđa primena kablovskih vodova tipa XHE 49-A, karakteristične veličine računati sa faktorom opterećenja 0,7, umesto dosadašnjih 0,6.
- Izvršiti procenu potrebnog vremena i troškova za sva uzorkovanja i merenja u domenu zaštite životne sredine, predviđena zakonima i pravilnicima. Uvesti izražavanje kritičnih parametara nejonizujućih zračenja i preko dozvoljenih rastojanja, kako bi se široj javnosti približila slika o (ne)postojanju štetnih uticaja.
- Pokrenuti inicijativu za preispitivanje značajno strožeg kriterijuma domaćeg Pravilnika o nejonizujućem zračenju u odnosu na onaj koji je definisan u ICNIRP 98 i 1999/519/EC i za razjašnjenje nejasnoća i otklanjanje konfuzije u pojedinim tačkama Pravilnika o nejonizujućem zračenju.
- Organizovati odgovarajući seminar na temu primene propisa iz domena zaštite životne sredine.
R-1.13 Strujno opterećenje kablovskih vodova 10 kV i uticaj na izbor tipskog preseka
Dragan Tasić, Elektronski fakultet, Niš, Miladin Tanasković, Elektrodistribucija Beograd, Miodrag Stojanović, Elektronski fakultet, Niš, Srbija
STK-2 KVALITET ELEKTRIČNE ENERGIJE U ELEKTRODISTRIBUTIVNIM SISTEMIMA
Predsednik komisije:
Prof.dr. Vladimir katić, FTN, N. Sad
Zbog opravdanog odsustva predsednika STK 2 prof. dr Vladimira Katića, sesijom STK 2 je predsedavao mr Velimir Strugar, podpredsednik STK2. Sesija je održana u utorak 28.09.2010. u vremenu od 900 do 1410. U okviru ovog vremena napravljena je i polusatna pauza.
U okviru Stručne komisije 2 – Kvalitet električne energije u elektrodistributivnim sistemima CIRED Srbije za VII Savetovanje o elektrodistributivnim mrežama CIRED-a Srbije sa regionalnim učešćem bilo je ponudjeno 7 preferencijalnih tema:
- Parametri kvaliteta električne energije (neprekidnost napajanja, flikeri, harmonici, propadi i povišenja napona, prenaponi, tranzijenti, i dr.);
- Metode merenja u cilju praćenja kvaliteta električne energije, kao i identifikacije pojava koje narušavaju kvalitet energije;
- Praktična primena rezultata merenja kvaliteta električne energije u cilju rešenja problema kvaliteta električne energije;
- Modelovanje i simulacije potrošača koji potencijalno mogu da kvare kvalitet električne energije;
- Otpornost opreme na poremećaje;
- Ublažavanje poremećaja;
- Inovacija tehničke regulative;
Na sesiji ove stručne komisije prezentovano je 12 od ukupno prihvaćenih 13 radova (12 referata i 1 informacija), koji su izlagani po preferencijanim temama i to 10 radova u prvoj, 2 rada u petoj, dok je informacija prikazana u okviru sedme preferncijalne teme. Nije izložen rad R-2.03 “Analiza izvora viših harmonika i njihovo širenje u distributivnim mrežama”, autora Jovice Vuletića, Mirka Todorovskog i Riste Ačkovskog sa Fakultet za elektrotehniku i informacione tehnologije (FEIT), Skopje, Makedonija, jer niko od autora nije bio prisutan.
Nakon što su prezentovali svoje radove, svi autori su odgovorili na pitanja stručnih izvestilaca, predsedavajućeg i publike. Rad svih prisutnih na sesiji se može ocijeniti kao vrlo uspešan, a obiležila ga je i veoma brojna posećenost učesnika savjetovanja. Očigledno da je kvalitetan odabir preferencijanih tema, kao i materija koju su autori tretirali u svojim radovima, doprinela velikom interesovanju učesnika, krajnje konstruktivnoj i dobronamernoj diskusiji, kao i vrlo konkretizovanoj na teme samih radova. Opšti utisak je da su svi radovi dali bitan doprinos kvalitetu Savjetovanja i boljem razumevanju savremenih problema kvaliteta električne energije u elektrodistributivnim mrežama.
Nakon sesije, održan je sastanak STK2. Prisutni su bili
- Mr Velimir Strugar, predsedavajući sesije
- Mihajlo Ristić
- Dr Petar Vukelja
- Milanko Radić
Sastankom je predsedavao mr Velimir Strugar. Na sastanku su donešene slijedeće odluke:
- Za najzapaženiji rad na sesiji izabran je rad:
R-2.09 ANALIZA UTICAJA KVALITETA ELEKTRIČNE ENERGIJE NA POUZDANOST PROCESA U INDUSTRIJI NA PRIMERU MSK KIKINDA, čiji su autori Branislav JANKOVIĆ, Radislav MILANKOV, PD Elektrovojvodina, ED Zrenjanin, Pogon Kikinda, Srbija, Kikinda, Srbija - Pored već postojećih sedam preferncijanih tema, STK 2 predlaže uvođenje još jedne preferncijalne teme sa nazivom:
Priključenje obnovljivih izvora električne energije na mrežu sa aspekta kvaliteta
Stk 3 – EKSPLOATACIJA ELEKTRODISTRIBUTIVNIH MREŽA
Predsednik komisije:
Dipl.ing. Mićin Žarko, „ELEKTROVOJVODINA“ NOVI SAD
Radom komisije su rukovodili predsednik Žarko Mićin i stručni izvestioci Aleksandar Popovac-Damljanović, Elektrodistribucija Beograd i Dragan Cvetinov, Elektrovojvodina Novi Sad.Nakon razmatranja 14 radova, doneti su sledeći zaključci:
Elektrodistributivne mreže, u cilju neprekidne isporuke kvalitetne električne energije, moraju:
l biti planski blagovremeno i adekvatno održavane,
l zadovoljiti potrebu povećanja propusne moći u cilu njenog boljeg iskorišćenja,
l biti stalno nadzirane i omogućit lako i brzo otklanjanje kvarova, i ponovo uspostavljanje napajanja konzuma,
l koristiti nove tehnologije u oblasti dijagnostike stanja, monitoringa i održavanja
Za najbolji referat u okviru Stručne komisije 3 je izabran:
R.3.11.Primena GIS i GPS tehnologije u EDB
Autori: M. Tanasković, S. Brozović, M. Nikolić, V. Stojičić, PD. Elektrodistribucija Beograd; Lj. Adžemović, Ž. Jovanović, D. Ostojić, Livona.
STK – 4 ZAŠTITA I UPRAVLjANjE ELEKTRODISTRIBUTIVNIM MREŽAMA
Predsednik komisije:
mr Dušan Vukotić, EDB
U okviru STK-4 prezentovano je 12 radova od ukupno 15 kojih su uvršćeni u ovogodišnji program Savetovanja.
Nakon prezentacije radova doneseni su sledeći zaključci po pitanju više tema iz oblasti zaštite u upravljanja u elektrodistributivnim mrežama:
- Procesi na osavremenjavanju centara upravljanja su praktično u poslednjoj fazi, pri čemu je glavni fokus usmeren na integraciji sa ostalim informacionim podsistemima u okviru elektrodistributivnih preduzeća. Takođe, prisutan je trend integracije pojedinih realizovanih informacionih podsistema u jedan jedinstveni sistem, a u cilju postizanja ciljnog nivoa efikasnijeg korišćenja i održavanja predmetnih podsistema od strane korisnika. U tom smislu neophodno je nastaviti sa postojećim pravcima razvoja, pri čemu do kraja treba dosledno istrajati na primeni najnovijih svetskih standarda.
- Započeti procesi na automatizaciji distributivne elektroenergetske mreže su se u poslednje vreme veoma intenzivirali, što je dovelo do značajnog podizanja nivo automatizacije. Posebno je veliki napredak napravljen na području primene automatizacije u okviru srednjenaponske elektrodistributivne mreže, gde je primenjen veliki broj funkcija lokalne automatike, koje su veoma uspešno koordinisane sa delovanjem zaštitnih funkcija u okviru napojnih transformatorskih stanica. U narednom periodu je potrebno nastaviti aktivnosti na primeni usvojenih koncepcija upravljanja srednjenaponskom elektrodistributivnom mrežom, a koje postoje u okviru pojedinih elektrodistributivnih preduzeća. Takođe, primenjene koncepcije se uklapaju u okvir postavljenih ciljeva primene rešenja naprednih („Smart Grids“) mreža i u tom smislu treba nastaviti, ali i intenzivirati, započete aktivnosti.
- Proces intenzivne automatizacije elektrodistributivne mreže je propraćen i opsežnim aktivnostima na poboljšanju komunikacione infrastrukture, pre svega u smislu poboljšanja komunikacije sa napojnim elektroenergetskim objektima, a u cilju obezbeđivanju neophodnih redundantnih prenosnih puteva. Dalje aktivnosti treba usmeriti ka obezbeđivanju komunikacionih pravca za potrebe nadzora i upravljanja u okviru srednjenaponske elektrodistributivne mreže, zasnovanih na digitalnom sistemu prenosa, pri čemu treba sagledati i potrebe ostalih planiranih sistema, kao što je sistem daljinskog očitavanja potrošnje.
- Pri realizaciji rekonstrukcija postojećih sistema zaštite i upravljanja u okviru elektroenergetskih objekata, ali i izgradnje novih, primenjuje se isključivo usvojeni svetski standard IEC 61850, koji je omogućio realizaciju tipskih arhitektura sistema za nadzor i upravljanje u okviru elektroenergetskih objekta, što je rezultiralo smanjenim vremenskim periodom neophodnim za završetak aktivnosti. Potrebno je intenzivirati napore na promeni postojeće tehničke regulative, a kojom treba da se detaljno opiše primena, kao i način upotrebe najnovijeg protokola IEC 61850, ali i da pokuša da napravi funkcionalno razgraničenje između upravljačkih i zaštitnih funkcija.
Najzapaženiji rad u okviru STK-4 je :
R-4.13 Zaštita i upravljanje u elektrodistributivnim mrežama
autora Zorana Subašića iz PD „Elektrovojvodina“ d.o.o. Novi Sad ogranak Ruma pod nazivom: „Kašnjenje podataka u TS 110/20 kV“.
STK 5 – DEREGULACIJA, TRŽIŠTE I EFIKASNO KORIŠĆENjE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Predsednik komisije:
Dr Nenad Katić, DMS grupa, N. Sad
TEMA 1 ‑ RESTRUKTURIRANjE, DEREGULACIJA I TRŽIŠTE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Stručni izvestilac – dr Nenad Katić, Fakultet Tehničkih Nauka, Novi Sad, Srbija
- Deregulacija i restrukturiranje elektroprivreda u regionu je u završnoj fazi, u cilju bržeg otvaranja tržišta električne energije neophodno je ekonomski tretirati cene električne energije.
- U deregulisanom ambijentu i u cilju efikasnijeg poslovanja, od velikog interesa je uspostavljanje kvalitetnih metoda upoređivanja karakteristika poslovanja (benchmarking) elektrodistributivnih kompanija.
- Ekonomska osnova i transparentnost tarifnih sistema i naknada za priključenje na energetsku mrežu je od velikog značaja i osnova je za regulaciju elektrodistributivnih kompanija.
TEMA 2 ‑ EFIKASNO KORIŠĆENjE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Stručni izvestilac- mr Željko Popović, PD Elektrovojvodina, Srbija
- U cilju povećanja efikasnosti distributivnog sistema je, između ostaloga, potrebno stalno pratiti ukupne gubitke (tehničke i netehničke) električne energije na svim naponskim nivoima a posebno u NN mreži. Da bi se mogli locirati delovi NN mreže sa povećanim gubicima potrebno je imati odgovarajuće alate koji će omogućiti kvalitetno praćenje i određivanje stanja u NN mreži i na taj način kvalitetnu procenu gubitaka energije i snage u mreži (npr. alate koji omogućuju modelovanje NN mreže, analizu topologije, estimaciju stanja, proračun tokova snaga). Navedeni alati treba da integrišu (koriste) odgovarajuće podatke o svim elementima NN mreže (npr. iz GIS-a) i što kvalitetnije podatke o potrošnji u potrošačkim čvorovima u NN mreži (npr. iz AMI/MDM i CIS sistema). Ovi alati treba da budu deo jedinstvenog sistema za upravljanje distribucijom (DMS-a), koji predstavlja jednu od osnovnih komponenti neophodnih za realizaciju koncepta naprednih mreža (Smart Grids).
- Neophodno je sistematski i dosledno sprovoditi strategiju na smanjenju netehničkih gubitaka: kontrole merenja, osavremenjavanje merne opreme, izmeštanje mernog mesta,preduzimanje pravnih postupaka prema izvršiocima neovlašćenog korišćenja električne nerrgije i po potrebi inicirati dopunu i izmenu odgovarajućih propisa.
- Neophodno je analizirati ne samo uslove i postupke priključenja distributivnih generatora (DG) u SN i NN mreži već i njihov uticaj na rad SN i NN mreža u normalnim i u havarijskim uslovima (npr. način kontrole naponskih prilika u DM u prisustvu DG, upravljanje kvarovima u DM u prisustvu DG, koncept zaštite u DM u prisustvu DG).
TEMA 3 – MERNI UREĐAJI, OBRAČUN ELEKTRIČNE ENERGIJE, POSLOVNI INFORMACIONI SISTEMI
Stručni izvestilac – mr Branislav Radović, PD Elektrovojvodina, Srbija
- Uvođenje naprednih merenja i AMI sistema predstavlja osnovu za razvoj naprednih mreža i doprineće razvoju otvorenog tržišta električne energije i povećanju efikasnosti rada elektrodistributivnih kompanija.
- Ubrzati osavremenjavanje merne infrstrkture u skladu sa konceptom naprednih distributivnih sistema i u skladu sa usvojenim dokumentom „ Funkcionalnim zahtevima i tehnčke karakteristike AMI/MDM sistema“.
- Sistematski sprovoditi redovne i vanredne kontrole priključka i mernog mesta u cilju oezbeđenja meterološkog nadzora i efiksanog smanjenja netehničkih gubitaka električne energije.
- Razvijati i osavremenjivati odnose sa kupcima novim uslugama i servisima.
Za najbolji rad u okviru STK 5 izabran je:
R-5.21 Prva faza uvođenja AMI-MDM sistema u JP EPS
S. Marčeta, B. Holik, V. Gačić, Elektrovojvodina, Novi Sad, S. Tošić, PD Jugoistok, Niš, Srbija
STK-6 – PLANIRANjE I RAZVOJ DISTRIBUTIVNIH MREŽA
Predsednik komisije:
Dr Aleksandar janjić, DMS grupa, N. Sad
U stručnom komitetu 6 – Planiranje i razvoj elektrodistributivnih mreža, predstavljena su ukupno 23 rada, od kojih su 5 informacije i 18 referati. Čak 5 od njih su radovi stranih autora. Sve preferencijalne teme su bile zastupljene na ovom savetovanju.
I ove godine, rad Komiteta je obeležio visok kvalitet radova i autori su odgovorili na aktuelna pitanja, zacrtana preferencijalnim temama.
- Alati za prognozu vršne snage i potrošnje su dobri, ali problem predstavljaju podaci. Neophodna je integracija postojećih, različitih IT aplikacija i baza podataka (SCADA, GIS, TIS, CIS, MDM i dr.), u cilju eliminacije netačnih i dupliranih podataka o elektrodistributivnom sistemu i kupcima električne energije.
- Integracija informacionih sistema i intenzivnije korišćenje raspoloživih rezultata merenja neophodna su osnova za ocenu efikasnosti mreže (nivoa njene pouzdanosti, kvaliteta električne energije i gubitaka).
- Optimizacija pogona postojeće elektrodistributivne mreže nametnula se kao polazna osnova za planiranje njenog daljeg razvoja. U tom smislu, treba nastaviti s istraživanjima i unapređivnjima postojećih alata.
- Planerske zahteve potrebno je ugraditi u globalnu arhitekturu za Smart Grids. Pri planiranju elektrodistributivnih mreža treba uvažavati principe Smart Grids koji se odnose na mikro-mreže i distribuirane izvore.
R-6.12 Formulacija više-periodnih problema planiranja bazirana na teoriji grafova
autori: Željko N. Popović, Elektrovojvodina, D. S. Popović, Televent DMS, V. Đ. Krleta, Tehnički fakultet »Mihajlo Pupin«, Srbija.